Plastikas ir polietilenas

Plastikas yra polimerinė medžiaga, iš kurios formuojami įvairūs gaminiai. Pirmasis plastikas (celiulioidas) buvo pagamintas 1869 m. ir netrukus išpopuliarėjo, nes jo išvaizda, savybės ir perdirbimo galimybės leido greitai ir lengvai kurti įvairios formos ir apdailos gaminius. Šiandien plastikas dažniausiai naudojamas maistui, gėrimams saugoti ir pakuoti (maišeliai, dėžutės, pakavimo plėvelė, vienkartiniai indai ir kt.). Plastikų gamyba sparčiai ėmė vystytis pirmoje XX a. pusėje. 1912 m. pagamintas polivinilchloridas (PVC), 1933 m. – polietilenas.

Polietilenas – vienas pigiausių, chemiškai atsparus plastikas, pasižymintis labai geromis dielektrinėmis savybėmis. Polietilenas naudojamas įvairiose pramonės srityse, dažniausiai maisto pramonėje. Polietileno tereftalatas (PET) naudojamas gaiviųjų gėrimų, sulčių, vandens, skalbimo priemonių, valiklių pakuočių gamyboje, mažo tankumo polietilenas (LDPE) naudojamas plonų plastiko maišiukų, plėvelių gamyboje, didelio tankio polietilenas (HDPE) naudojamas pieno, vandens, baliklių, skalbimo priemonių, šampūnų pakuočių, kai kurių plastikinių maišelių gamyboje. Akivaizdu, kad šiandien plastikas yra mūsų gyvenimo dalis.

Pirmieji plastikiniai indai bei plastikinės pakuotės naudotojus pasiekė mažiau nei prieš šimtmetį ir, kadangi plastikiniai indai yra pigūs ir nereikalauja jokios priežiūros, lengvai įsitvirtino rinkoje. Vienkartiniai indai, maišai iš polietileninės plėvelės ar vakuume supakuotas maistas šiandien yra neatsiejami nuo kasdienybės, todėl plastiko žala nepelnytai nutylima – žmogus, naudodamas plastikinius indus ne pagal jų paskirtį, didina įvairių sveikatos sutrikimų riziką.

Dažnai užmirštama, jog plastikiniai indai turi savo galiojimo laiką, kuris turėtų būti nurodytas ant pakuotės arba pažymėtas specialiu ženklu. Pasibaigus nurodytam terminui plastikas ima skleisti žmogaus organizmui bei aplinkai kenksmingas medžiagas, todėl nusipirkus gėrimą plastikiniame inde ir jį išgėrus, butelis turi būti nedelsiant išmestas. Visi maistui skirti plastikiniai indai privalo būti pažymėti taure ir šakute. Nepatartina naudoti indų, kurie šio ženklo neturi, nes tai reiškia, jog jie nėra skirti maistui ir gali turėti dar didesnį kenksmingų medžiagų kiekį. Šiandien vis daugiau mokslinių tyrimų įrodo, kad žmonių sveikatai pavojingos medžiagos iš plastiko patenka į mūsų maistą, ypač jei tas maistas yra skystas ar šiltas. Įrodyta, kad medžiagos, kurios naudojamos gaminant vienkartinius indus, gali sukelti vėžį.

Neretai teigiama, kad kai kurios plastiko rūšys yra saugesnės už kitas, vis dėlto moksliniai tyrimai įrodo, kad bet koks buityje naudojamas plastikas išskiria chemikalus, kurie gali sukeltirimtų sveikatos sutrikimų. Deja, šiandien patogumas nugali sveikatingumą, o indai, kurių sudėtyje dominuoja polietilenas, neretai naudojami net ir per vaikų gimtadienius.

Nors oficialūs šaltiniai teigia, kad plastiko išskiriamų chemikalų kiekis yra normalus ir neturėtų kenkti sveikatai, vis dėlto patariama rūpintis savo sveikata ir plastikinius indus naudoti saikingai, be to, reiktų nepamiršti, kad vienkartiniai indai turi būti naudojami vieną kartą, o maistas, kaitinamas plastikiniuose induose, greičiau prisisotina chemikalų.

Vietoj plastikinių indų pasirinkus daugkartinius (stiklinius ar keramikinius), rūpinamasi ne tik savo (ir kitų) sveikata, bet ir saugoma gamta (kadangi plastiko gamyboje yra naudojami neatsinaujinantys naftos resursai, be to, plastiko irimo laikas yra nepaprastai ilgas).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *