Jei nusprendėte pradėti verslą ir steigti įmonę, svarbiausia, ką turite padaryti – pasirinkti jūsų lūkesčius ir galimybes atitinkančią verslo formą ir apsispręsti dėl įmonės pavadinimo. Įmonių steigimo bendrovė teigia, kad abu niuansai kelia gana daug klausimų. Pradedantieji verslininkai abejoja dėl verslo galimybių įforminimo ir nežino, kaip užregistruoti įmonės pavadinimą. Kad minėtieji procesai taptų paprastesni, o jūs išvengtumėte bereikalingo galvos skausmo, siūlome bendrauti su įmonių steigimo profesionalais, kurie suteiks išsamias konsultacijas ir patars jums aktualiais klausimais.
Nuo ko pradėti?
Jei nežinote, kokią verslo formą pasirinkti, turėtumėte užduoti sau (ir savo verslo partneriams) kelis esminius klausimus. Visų pirma – kokią verslo kryptį numatėte? Ar siekiate pelno, ar norite užsiimti visuomenei naudinga veikla, o gal jums rūpi viešųjų interesų tenkinimas? Šiuo atveju turite žinoti, kad pelno siekimui rekomenduojamos verslo formos yra UAB (uždaroji akcinė bendrovė), individuali įmonė arba MB (mažoji bendrija). Jei galvojate apie veiklą, kuria nesiekiate pelno, galite rinktis iš kelių galimybių – jūsų lūkesčius atitiks VšĮ (viešoji įstaiga), paramos ir labdaros fondai, asociacijos ir pan.
Jei siekiate pelno
Jei verslas orientuotas į pelno siekimą, turėtumėte įvertinti kiekvieno varianto galimybes, privalumus ir trūkumus. Pvz., jei verslo galimybę svarsto nedidelė žmonių grupė, neturinti didelių santaupų, siūlome rinktis individualią įmonę arba mažąją bendriją. Rimtesniam verslui paprastai rekomenduojama UAB. Primename, kad pelno siekiančios įmonės stabiliam veikimui ir plėtrai būtina užtikrinti tvarkingą buhalterinės apskaitos tvarkymą. Deja, ši sritis pradedantiesiems verslininkams gali kelti itin daug klausimų. Čia jums padės buhalteriai Kaune (ar kitame mieste, kuriame planuojate vykdyti verslą), kurie pasirūpins finansinių operacijų tvarkingumu.
Ne pelno siekianti veikla
Jei planuojate užsiimti ne pelno siekiančia veikla, turite racionaliai apsibrėžti šios organizacijos tikslus. Pvz., jei galvojate apie organizaciją, kuri turėtų suburti žmones į grupę ir vienyti juos vienu ar kitu tikslu (moksliniu, profesiniu ir pan.), siūlome rinktis asociacijos formą. Jei jūsų planuojamos organizacijos tikslas – tenkinti viešąjį interesą, siūlyti žmonėms pagalbą arba vykdyti jums aktualią komercinę veiklą, o uždirbtus pinigus naudoti visuomenės veiklos naudai, turėtumėte rinktis VšĮ.
Įmonės pavadinimas
Kitas jūsų darbas – sugalvoti įmonės pavadinimą. Šis turi būti unikalus ir neturėti asociacijų su kitais registruotais juridinių asmenų pavadinimais, Lietuvos ir ES prekiniais ženklais. Naujasis pavadinimas privalo atitikti Lietuvos kalbos komisijos numatytas taisykles. Įmonių steigimo bendrovės primena, kad šiuo metu yra sugriežtinta pavadinimų registravimo tvarka, todėl įregistruoti pavadinimus užsienio kalba gali būti sudėtingiau. Visais atvejais siūlome pasitarti su šios srities ekspertais.