Susipažinkime su statybų technika: dumperis

Gerai anglų kalbą mokantiems šis žodis nekelia visiškai jokios nuostabos. Dumper angliškai yra savivartis – sunkvežimis, skirtas žemėms ir kitiems kroviniams vežti su pakeliama priekaba, kad būtų paprasčiau viską išversti. Jis skiriasi nuo vilkiko, nes yra tikrai sunkiasvorė transporto priemonė. Bet šį kartą ne apie šią techniką, o apie mini dumperius – nedidelius savivarčius, skirtus darbui su kroviniais nedideliame plote. Pastaruoju metu išpopuliarėjo tokia paslauga, kaip dumperio nuoma, todėl nemažai žmonių domisi šiuo įrenginiu – ar galės juo pasinaudoti be jokių specifinių įgūdžių.

Dumperis yra lyg karutis, tik su motoru. Jis dažniausiai turi keturis, o ne du ratus, todėl yra visiškai autonomiškas, jo nereikia kelti. Dyzelinis arba elektrinis variklis išvysto gana nedidelį greitį, tačiau jo ir nereikia – juk nebėgsite paskui smėlio prikrautą motorinį karutį kaip koks lengvaatletis.

Dumperio privalumai

Kuo naudingas dumperis statybose?

  • Dumperio talpa – didesnė, nei įprasto 150-200 litrų karučio (didesnio tiesiog nepavežtumėte dėl svorio). Juo galima pavežėti krovinius net iki 750 kilogramų svorio. Tiesa, yra profesionalių dumperių, kurie veža ir 1,5 tonos, tačiau jie jau yra su vikšrais, o ne ratukais.
  • Dumperis labai lengvai valdomas. Jei mokate važiuoti dviračiu, mokėsite valdyti ir dumperį. Visas šios technikos valdymas yra ant rankenų: stabdis, greitis, atbulinė eiga, važiavimas į priekį. Viskas valdoma svirtelėmis ant rankenų.
  • Patvarus pagalbininkas statybose. Karučio minusas yra silpna važiuoklė, nes visa apkrova tenka vienam, o kartais dviem ratukams. Dumperis jų turi bent keturis, todėl ir apkrova pasiskirsto tolygiau ir į didesnį plotą. Tokiu būdu sumažėja gedimų rizika. Be to dumperio priekaba (kaušas) yra pagamintas iš tvirtesnės ir storesnės skardos, todėl juo galima vežioti akmenis, plytas, skaldą, nuo kurių paprastas karutis dažnai deformuojasi, lūžta tvirtinimo detalės.
  • Mačiau pavargsta rankos ir nugara. Dirbant statybose su karučiu, dažniausiai kenčia rankos ir nugara. Dumperis šią problemą sumažina. Rankoms tenka šioks toks krūvis, tačiau nieko nebereikia kelti ir stumti – dumperis turi variklį, kuris visą darbą daro už žmogų.
  • Stabilumas. Dumperis ant žemės stovi kur kas stabiliau, nei karutis ant vieno ratuko. Tai padeda dirbant nelygioje aplinkoje, kur gruntas birus ir nestabilus. Darbas su dumperiu yra kur kas saugesnis.

Jei jau tas dumperis toks idealus, kodėl jis nėra masiškai naudojamas?

Dumperiai yra gana dideli mechanizmai, todėl jų laikymas yra komplikuotas – tam reikia turėti pakankamai didelį garažą. Kitas minusas yra svoris. Jo taip paprastai nepakelsi ir nepakabinsi ant dviejų vinių sienoje, kaip paprastą karutį.

Dėl to žmonės jų neįsigyja, tačiau naudojasi dumperio nuoma.

Dumperio nuoma parai kainuoja apie 40 eurų, todėl jo įsigyti paprastam žmogui tikrai neapsimoka.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *