Žvynelinė – liga, paveikianti ne tik odą, bet ir žmogaus psichologinę būseną

žvynelinėPsoriazė, liaudyje labiau žinoma kaip žvynelinė – visam gyvenimui išliekanti lėtinė odos liga, darkanti ne tik vizualinę žmogaus išvaizdą, bet taip pat galinti sukelti artritą bei neigiamai įtakojanti sergančiojo psichologinę būklę ir socialinį gyvenimą.  Pavadinimas „žvynelinė“ gana tiksliai apibūdina ligos apraišką – oda pasidengia į žvynus panašiais bėrimais, kurie, juos nusikasius, parausta. Tokią odos būklę sąlygoja anomališkai greitas paviršinių odos ląstelių dauginimasis.

Konkretaus atsakymo, kodėl vieną ar kitą žmogų kankina odos liga žvynelinė, nėra. Kaip pagrindiniai veiksniai išskiriami:

  • Infekcijos;
  • Nuolatinė neigiama emocinė būsena, stresas;
  • Patirtos traumos;
  • Tam tikrų medikamentų vartojimas;
  • Fizinis bei cheminis odos dirginimas;
  • Ydingas gyvenimo būdas – alkoholio vartojimas, rūkymas.

Jei tėvus ar senelius kankina psoriazė, turėkite galvoje, jog ir jūs patenkate į rizikos grupę – žvynelinė paveldima liga. Vienodai dažnai serga tiek vyrai, tiek moterys. Didelė dalis sergančiųjų simptomus pajunta iki 16 metų. Žvynelinė vaikams sukelia ne tik fizinį, bet ir psichologinį diskomfortą. Suaugusiam žmogui yra sudėtinga susitaikyti su akivaizdžiais išvaizdos defektais bei nuolat lydinčiais smalsiais, guodžiančiais ar užgauliais praeivių žvilgsniais, tuo tarpu emociškai silpną vaiką tai gali visiškai sugniuždyti. Šią psichologinę žalą didžiąja dalimi sąlygoja nežinojimas, žvynelinė ar užkrečiama liga. Atsakymas vienareikšmis – ne. Aišku, mūsų visuomenei dar toli iki suvokimo, jog nevalia laikytis išankstinių nuostatų – būtina domėtis objektyvia informacija. Tai gerokai palengvintų  psichologinę būklę asmenų, sergančiųjų ne tik šia, bet ir kitomis ligomis.

Jei šiuo metu ant jūsų odos yra neaiškios kilmės išbėrimas, tikriausiai su nerimu skubate googl‘inti „zvyneline simptomai“. Štai jie:

  • Įvairios formos plintantys, susijungiantys bėrimai;
  • Odos deginimo jausmas;
  • Žvynelius primenantys odos dariniai;
  • Ant odos susiformavę mazgeliai, iškilusios pūslelės;
  • Juntamas sąnarių skausmas;
  • Pažeisti nagai.

Labiausiai žinoma žvynelinė ant kūno ir galvoje (bent menka paguoda sergantiesiems – žvynelinė  galvoje nesąlygoja plikimo), apimanti kelių, alkūnių, kaktos, skruostų, ausų sritis. Tačiau galimos ir kitos formos: pažeidžiami padai, delnai, pažastys, lytinių organų sritis, burnos gleivinė, nagai ir net visas kūnas. Egzistuoja ir skirtingi bėrimo tipai, iš kurių vienas – spuoguotoji žvynelinė, pasireiškianti nedideliais spuogeliais ant delnų ar padų, o kartais ir kitų kūnų vietų.

Nesvarbu ar žvynelinė galvoje ar kitoje kūno srityje, visų pirma būtinas suvokimas bei morališkas nusiteikimas, jog tai – „palydovė“ visam gyvenimui, tai šiek tiek aprimstanti, tai ir vėl įsismarkaujanti. Savaime suprantama, jog, pastebėjus nerimą keliančius odos pokyčius, būtina kreiptis į medikus. Žvynelinės gydymas priklauso nuo išbėrimo pobūdžio, vietos, išplitimo laipsnio, bendros ligonio sveikatos būklės. Pacientui paskiriami tepalai bei cheminiai preparatai, rekomenduojama dirbtinė bei natūrali saulė. Kaip minėta, šią ligą gali sąlygoti ir netinkamas gyvenimo būdas bei stresas, tad, norint, jog žvynelinė būtų kontroliuojama, būtina valdyti ir šiuos veiksnius.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *