Santuokos baigimas įneša daug pakeitimų, o buvę partneriai gali atsidurti sudėtingų ir neįveikiamų konfliktų sūkuryje. Kai į visa tai yra įtraukti vaikai, yra būtina rasti būdų, kaip valdyti ir sumažinti konfliktus iki minimumo. Nesvarbu, jų tėvai yra vedę, išsiskyrę, ar besiskiriantys, vaikai reaguoja neigiamai į bet kokius prastai valdomus konfliktus.
Tyrimai parodė tėvų konfliktų įtaką vaikams. Vaikai patiria nepaprastai daug įtampos, kai vienas iš tėvų skaudina kitą fiziškai ir/ar emociškai, kai ginčas įvyksta dėl jų kaltės, ar kai yra žodinė agresija. Vaikai taip pat būna labai įsitempę, kai yra neišspręstų konfliktų, ir naudoja tylos metodą.
Nors daugelis tėvų visai netyčia pastato vaiką į tokią situaciją, tačiau tai gali būti ypač žalinga. Pagrindiniai tokių poelgių pavyzdžiai galėtų būti tokie:
- prašymas vaiko perduoti žinutes vienas kitam tarp abiejų tėvų,
- priekabiai klausinėti vaiko apie kito tėvo veiklą ir elgesį,
- sakymas, kad kitas tėvas jų nemyli,
- ir kito tėvo žeminimas vaiko akivaizdoje.
Neteisingas konfliktų valdymas tarp abiejų tėvų padidina vaiko riziką elgesio sutrikimų atsiradimui, depresijai, smurtui ir priklausomybei, prastiems bendravimo įgūdžiams, ir prastam mokymuisi.
Tėvai nori tik geriausio savo vaikams. Tačiau, dideli konfliktai gali užtemdyti šį jų norą ir nustumti visą tėvų energiją nuo vaikų palaikymo, pamirštant jų reikšmę.
Laimei, yra metodų, kuomet seimos psichologas gali padėti tėvams sumažinti konfliktus. Tai gali būti tarpininkavimas, bendras sprendimas skirtis, bendra poros konsultacija pas šeimos psichologą, ir bendras vaikų auklėjimo požiūrio suderinimas. Santuokos ir šeimos psichologas gali poroms suteikti šias paslaugas. Kiekvienas iš šių būdų yra trumpai apžvelgiamas žemiau.
Tarpininkavimas
Tarpininkavimas yra trumpalaikis, struktūriškai sudarytas procesas, kuris fokusuojamas į sutarimų kūrimą, kuris yra atsakingas už bendrą vaikų auklėjimą ir/ar finansines problemas. Buvę partneriai susitinka su nešališku asmeniu, kuris padeda tol, kol yra pasiekiamas bendras abiems pusėms tinkantis sprendimas.
Bendras skyrybų sprendimas
Šis metodas padeda daug greičiau viską išspręsti bei išsiskirti be teismo pagalbos. Kiekvienas partnerių yra aprūpinamas apmokytu advokatu, kuris palaiko jį per derybas. Jis išaiškina kliento norus per bendras problemų sprendimo derybas, vietoj to, kad veiktų priešišku metodu.
Pagrindinis tokių skyrybų principas yra naudoti profesionalų paslaugas, kaip santuokos ar šeimos psichologas, kurie yra laikomi „bendravimo treneriais“. Šeimos psichologo pareiga yra padėti kiekvienam partneriui valdyti savo jausmus, sukeltus skyrybų proceso, ir atrasti strategijas interesų išreiškimui ir sprendimų priėmimui.
Kitas šeimos psichologo vaidmuo, kuris specializuojasi darbui su vaikais, tai „vaiko specialisto“ vaidmuo. Šeimos specialistas apmokytas būtent šiam vaidmeniui bendrauja su vaikais, ir suteikia jam balsą skyrybų procese, leidžiant jiems išreikšti savo nepasitenkinimus ir norus.
Bendras tėvų konsultavimas
Kai tėvai skiriasi, tačiau turi sunkumų su efektyviu bendravimu ir sprendimų priėmimu dėl jų vaikų, gali padėti šeimos psichologas, kuris turi darbo patirties su išsiskyrusiomis šeimomis.
Šis specialistas gali padėti patobulinti jų bendravimo įgūdžius ir sukurti strategijas, norint išvengti ar sumažinti konfliktus, tokius, kaip pomokyklinė veikla, kada vesti vaiką pas gydytoją, pasikeitimus vaikų auklėjime, ar naujo patėvio ar pamotės pripažinimas.
Šis procesas gali padėti tėvams išspręsti kai kurias pykčio ir sielvarto problemas, kurios yra susijusios su santykių pabaiga. Tokiu būdu jie abu galės labiau susifokusuoti į vaikų auklėjimą.
Vaikų auklėjimo suderinimas
Šis būdas pagelbėja buvusiems partneriams, kurie negali išspręsti nesutarimų ir, kuriems reikia intensyvios pagalbos dėl bendravimo su jų vaikais. Šeimos psichologas padeda tėvams vadovautis jų vaikų auklėjimo planu, kontroliuoti plano laikymosi, padėti spręsti konfliktus dėl vaikų, bei apsaugoti ir palaikyti saugius, sveikus, ir reikšmingus tėvo ir vaiko santykius. Tam paruoštas profesionalus šeimos psichologas dažnai yra lyg tarpininkas, kad palaikytų konfliktus tarp tėvų iki minimumo, kol jie negali bendrauti dalykiškomis manieromis.