Krovinių pervežimas į ar iš užsienio valstybių yra vienas iš pagrindinių ekonomikos variklių. Lietuvoje populiariausios šalys krovinių pervežimui vis dar išlieka Baltijos šalys. Glaudūs tarpusavio santykiai ir patogus transportavimas žemės transportu leidžia operatyviai ir sklandžiai vykdyti įvairių krovinių pervežimą. Lygiai taip pat yra ir su kitomis Europos Sąjungos šalimis. Dėl palankių tarptautinių susitarimų krovinių pervežimas sausumos keliais Europos Sąjungos šalyse yra paprastas ir dažniausiai užtrunka iki vienos savaitės. Nors ir pasitaiko įvairių nesutarimų, importas ir eksportas į Baltarusiją ir Rusiją yra taip vienos iš populiariausių krovinių pervežimo krypčių.
Krovinių pervežimo procesas
Krovinių pervežimas yra gana plati sąvoka visam eigos procesui apibūdinti. Į krovinių pervežimą įeina ir gamybos, pakavimo procesas, logistikos sprendimai, ekspedijavimo paslaugos, krovimo ir iškrovimo darbai. Užsakovo noru krovinių pervežimas gali būti vykdomas ir dalinai ar su pertraukomis – kas tam tikrą laiką krovinys yra sandėliuojamas, o atsiradus galimybei vežamas į galutinį kelionės tašką. Labai svarbu krovinio pervežimui yra tinkamas maršruto parinkimas, nes nuo to gali priklausyti ir dokumentų ruošimas. Jei krovinio pervežimas bus vykdomas per kelias užsienio šalis, reikia būti užtikrintiems, kad visi dokumentai, reikalingi pateikti kiekvienoje iš šalių bus tinkamai paruošti. Krovinių pervežimas yra svarbus tiek įmonėms, tiek pavieniams asmenims, todėl ši paslauga yra viena populiariausių Lietuvoje.
Krovinio pervežimas: kokie leidimai reikalingi?
Krovinių pervežimas į užsienio valstybes reikalauja tam tikrų leidimų. Pirmiausia, vairuotojas turi turėti visus dokumentus, leidžiančius jam atlikti krovinių pervežimą, jei krovinys nestandartinis, turi būti leidimas tokiam kroviniui gabenti. Su kiekviena valstybe yra sudarytos tarptautinės sutartys, kurios reglamentuoja, kokių leidimų reikia krovinių pervežimui. Tai gali būti dvišalis leidimas, tranzitiniai, leidimas vykti į ar iš trečiųjų šalių arba bendrieji leidimai. Tai priklauso nuo krovinių pervežimo maršruto ir galutinio tikslo. Leidimai krovinių pervežimui turi būti parūpinti iš anksto, kad nekiltų problemų pačios kelionės metu. Dėl to yra galima kreiptis į krovinių pervežimo įmones, kurios taip pat siūlo ir ekspedijavimo ar logistikos paslaugas.