Kartais tenka važiuoti per kaimus ir matyti apgriuvusias sodybas su dvimetrinėmis dilgėlėmis kieme. Tai itin negražus vaizdas, tačiau ką daryti, jei savininkai gyvena mieste ir negali kas savaitgalį atvažiuoti ir nupjauti žolės, apgenėti medžių, išlyginti kurmių išrausto kiemo? Visada galima paprašyti kaimynų už tam tikrą paslaugą, pavyzdžiui, naudojimąsi žeme. Arba nusamdyti profesionalus, kad šie nuvažiuotų ir viską sutvarkytų.
Apleistų sklypų tvarkymas – vis dar populiarėjanti paslauga. Priežastis – senstanti Lietuva. Jauni ir darbštūs žmonės greičiausiai tvarkosi savo mažyčius kiemelius Anglijoje, Norvegijoje, Ispanijoje, o senelių sodybai laiko neturi. Sodyba priklauso būtent jiems, jie čia gali grįžti kada tik panorėję, tačiau laiko viską tvarkyti neturi. Tuo tarpu senoliai neturi jėgų ir galimybių tai padaryti. Ypač tie, kurie persikraustė gyventi į miestą, arba gyvena prieglaudoje, turi rimtų sveikatos problemų. Čia profesionalūs sklypų tvarkytojai tikrai gali pasitarnauti.
Kaip viskas vyksta? Panašiai kaip filme. Atvyksta keli sunkvežimiai su technika, žmonėmis. Kelių augalotų vyrų komanda iš karto kimba į darbą. Vieni pjauna seną sumedėjusią žolę žoliapjovėmis, kiti – genėja medžius, kerta krūmus. Treti griebia vejapjovę ir lygiai viską nušienauja. Taip pat gali būti išvaryta ir tokia technika, kaip nedidelis traktoriukass su „peiliu“, kuris nustumdo ir išlygina viršutinį velėnos sluoksnį. Jei išvirtęs medis, būtina ne tik sutvarkyti jo sausuolį, bet ir pašalinti kelmą. Čia darbo atsiranda ir kasėjams ir net traktoriui, kuris padeda ištraukti įsišaknijusį medgalį iš žemės. Tas pats su akmenimis, kurie trukdo išlyginti veją. Visas šiukšles reikia kažkur dėti. Dažnai patys tvarkytojai sukrauna viską ir išveža – juk nedeginsi senos žolės ir nugenėtų krūmų viduryje kiemo…
Apleistų sklypų tvarkymas naudingas ir tiems, kurie paveldi sodybą arba ketina ją parduoti. Tai vienkartinė paslauga, nes kai viskas sutvarkoma, toliau prižiūrėti yra paprasčiau.
Lietuviai – darbštūs žmonės, todėl tokius elementarius darbus padaro gana sparčiai. Aišku, turi dirbti keleto žmonių komanda, nes kitaip apleistą sodybą teks tvarkyti ilgai.
Įdomu ir tai, kad tvarkoma ne tik apie sodybą, bet ir apleista žemė. Ten daugiau darbo atlieka profesionali technika – traktorius su tam tikrais priedais. Reikia žemę išlyginti, išrauti pradėjusius dygti medžius, tada galima suarti, išlyginti ir iš naujo užsėti žole arba paruošti dirbimui. Tradicinis būdas viską padegti dabar nebetinkamas, nes už tai paprasčiausiai baudžiama. Padaroma gamtai neišmatuojama žala, be to sukeliama grėsmė aplinkiniams. Apleistų sklypų tvarkymas turi būti patikėtas tik profesionalams, kurie žino, kaip tai padaryti greitai ir efektyviai. Be to jie turi reikalingą techniką ir patiems nereikia nieko organizuoti.