Geodeziniai matavimai: kas, kaip, kodėl?

Geodeziniai matavimai – sąvoka, ne itin dažnai vartojama kasdieniuose pasišnekučiavimuose prie kavos puodelio, dėl to daliai iš mūsų nėra iki galo suvokiama, o gal net apskritai negirdėta. Primityviai kalbant, tai yra tikslių tam tikro objekto ribų išmatavimas, paženklinimas bei materialinės vertės nustymas, gautus duomenis įrašius į atitinkamą bylą ir perdavus už tai atsakingoms institucijoms (Nacionalinė žemės tarnyba, registrų centras) tolimesniems veiksmams atlikti. Kalbant konkrečiai, pastarosios tikrina atlikto darbo kokybę ir, jei viskas gerai, patvirtina ribas – tai yra užregistruoja kadastrų registre. (Kadastras – dar vienas naujas žodis. Iš tikrųjų kadastriniai matavimai yra geodezinių sinonimas. Tiesiog kam kas patogiau, kaip gražiau skamba…).

Kas konkrečiai matuojama? Pateiksime praktinį pavyzdį. Turime dvi gretimas sodybas. Vienos iš jų savininkų nusprendė atskirti savo teritoriją pasodindamas gyvatvorę. Tuo tarpu kaimynas išreiškė nepasitenkinimą, neva krūmai pasodinti jau jam priklausančioje žemėje. Kaip išspręsti šią kaimynų nesantaiką? Visiškai nebūtina kviestis „TV pagalbos” (kas šiandien itin populiaru)! Geodeziniai matavimai – pats objektyviausias būdas, padedantis nuspręsti, kas kam teisėtai priklauso ir kur galima (negalima) sodinti išsvajotas tujas. Geodezinių matavimų objektai yra:

  • žemės sklypai;
  • pastatai (gyvenamosios patalpos, pagalbinės patalpos, pramonės pastatai, inžineriniai tinklai ir panašiai.

Kokiais atvejais ši paslauga yra aktuali? (Minėtu kaimynų konflikto atveju geodeziniai matavimai tebuvo rekomendacinio pobūžio, tačiau neretai jie yra privalomi.)

  • kai reikia padalinti ar sujungti žemės slypus;
  • norint sklypą parduoti ar keisti naudojimo paskirtį;
  • kai pastatomas ar rekonstruojamas statinys (neatlikus matavimų, jis negalės būti įregistruotas);
  • atlikus kapitalines pertvarkas patalpoje;
  • teritorijos savininkui pareiškus norą sužinoti tikslias savo nuosavybės ribas ir panašiai.

Jau išsiaiškinome, kas tai per paslauga ir dėl kokių priežasčių atliekama, tad laikas pereiti prie proceso atlikimo subtilybių. Asmuo, tai yra matininkas arba geodezininkas, neskaičiuoja jūsų teritorijos ploto, perimetro ir kitų duomenų naudodamas primyvius prietaisus, tarkime – milžiniškos matavimo ruletė. Šiandien šiam darbui atlikti pasitelkiami modernūs GPS imtuvai, tachtometrai ir panašiai, kas įgalina atlikto darbo tikslumą bei sutaupo laiko. Tolimesni veiksmai:

  • jei matuojamas sklypas, pastarojo ribos yra paženklinamos atitinkamų standartų riboženkliais (tai – jūsų įrodymas į nuosavybę). Neretai tai atlieka ne pats matininkas, bet su juo dirbantis pagalbinis asmuo;
  • nubraižomas tikslus sklypo ar pastato planas;
  • turtas įvertinimas pinigine išraiška;
  • paruošiama kadastrinių matavimų byla, kuri perduodama už tai atsakingoms institucijoms.

Tiesa, matininko darbas, kurio trukmė, prilausomai nuo įvairių aplinkybių, gali svyruoti nuo kelių dienų iki mėnesių, ties paskutiniu punktu neturėtų pasibaigti. Jei aukštesnės institucijos, koordinuojančios šią sritį, nuspręs, jog kažkas atlikta netinkamai, pastarasis privalėtų savo klaidas ištaisyti. Aišku, tai greičiau tėra matininko moralės „kodeksas” (juk pinigai už atliktą darbą jau būna sumokėti), o ne prievolė. Būtent dėl to itin svarbu išsirinkti patikimą specialistą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *